IDJOS - IDJOŠ - IĐOŠ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Grb Iđoša (diskusija)

2 posters

Go down

Grb Iđoša (diskusija) Empty Grb Iđoša (diskusija)

Порука  Idjosko Wed Dec 15, 2010 5:03 pm

Izgleda pomalo neverovatno,ali...Iako spada medju najstarijim selima u opstini (jedino je Sajan ranije osnovan),Idjos tokom skoro punih 6 i po veka postojanja nikada nije imao svoj grb. Privilegiju da imaju svoj grb tokom Austrougarske vladavine,dobila su neka sela opstine medju kojima je Idjos bio izuzet. Mokrin i Basaid (nekadasnja Mala Kikinda) su samo neki od njih...S tim u vezi,dosao sam na ideju da pokusam "ispraviti" tu istorijsku nepravdu prilagodjavajuci neke stare heraldisticke simbole sa onim sto danas predstavlja simbol Idjosa.
Evo i kratkog objasnjenja grba:
1.Crvena pozadinska boja-moze se reci da ona simbolizuje ove nase severnobanatske prostore.Ako se malo pazljivo pogledaju grbovi ostalih sela u nasoj okolini,videcemo da je ona dominantna
2.Lav-Simbol Banata (Austrougarsko nasledje najverovatnije)
3.Zeleno brdo-Sam naziv Idjos potice od madjarske reci hegyes sto znaci upravo brdo(iako vecina Idjosana veruje da je on nastao po onom cuvenom "premeravanju" sela tj. Idi-jos...).Ne tako davno,pre I svetskog rata selo se upravo zvalo Tisza-hegyes,sto dovoljno govori.
4.Grozdje-Peskovito zemljiste i blago zatalasani pejzas pogodovalo je razvoju vinogradarstva od najraniijih dana.Danas je grozdje,a samim tim i vino,jedno od najprepoznatljivijih simbola Idjosa
5.Frula-Takodje simbol novijeg vremena po cemu je selo u zadnjih 20 godina dobilo nov pecat.Kako se za frulu vezuje igra i pesma,a samim tim i radost,smatram da je ovaj simbol neizostavan detalj.

Nadam se da sam ukratko objasnio svrhu pravljenja ovog grba kao i da sam uspeo da razjasnim neke nedoumice.
Znacilo bi mi vase misljenje i da li bi ovakav "prikaz" bio pogodan za nas grb!
Pozdrav:)

Grb Iđoša (diskusija) 44393844

Idjosko

Број порука : 2
Join date : 15.12.2010

Назад на врх Go down

Grb Iđoša (diskusija) Empty Re: Grb Iđoša (diskusija)

Порука  Milivoj Tue Jan 11, 2011 7:00 am

Simboli na grbu nose neko znacenje i to je u redu, kao i boje. Trenutni izgled i dizajn nije dobar. Odnos velicina simbola i pozadine treba da se izmeni. U sustni ideja nije losa. Postoji toliko momenata kada je potrebno imati nesto prepoznatljivo vezano za Idjos i onda preuzimamo tudje motive, slike i slicno.

Milivoj

Број порука : 12
Join date : 04.01.2010
Age : 42
Локација : Kod skole

Назад на врх Go down

Назад на врх


 
Permissions in this forum:
Не можете одговорити на теме у овом форуму